Ako rodič sa zamýšlam, aké následky na vzdelaní mojich detí zanechá zatvorenie škôl v súvislosti s korona pandémiou ?

Sú niaké dáta o tom, čo sa deje, keď deti nechodia do školy ? Trochu som po tom pátrala a tu je čo som zistila :

Zdroj* The Economist, May 2020

Predpokladám, že všetkým je absolútne jasné, že Škola je nenahraditeľný priestor na budovanie sociálnych a emocionálnych zručností detí, ktoré ani tisícky zoom hodín a online aplikáciií nenahradí. 

Horeuvdene dáta jasne ukazujú, že zatvorené školy spôsobujú závratne škody na vzdelaní detí, predovšetkým tých menších a mladších detí. Mnohé návrhy odborníkov vo svete, preto preferujú fázové otvorenie škôl najprv predškolských a základných, dalšia vlna sú skúškové, maturitné ročníky. Mnohé vysoké školy možno na tradičný denný režim už ani nikdy nenabehnú.  

Vyspelé vzdelávacie systémy majú už skúsenosti s epidémiami ich následkami na školský systém. Singapúr v roku 2003 skrátili júnové prázdniny o 2 týždne, aby deti dobehli čo zameškali počas zatvorených škôl kôli epidémií SARS. 

Ako organizátora inovantívnych letných vzdelávacích programov v angličtine pre deti od 4 do 12 rokov, Safaricamp,  ma zaujímalo „Koľko sa deti učia angličtinu počas korony doma?“

46 % rodičov tvrdí, že menej , 42 % rodičov, tvrdí rovnako ako predtým , 12 % rodičov tvrdí, že viac ako predtým. 

Čo to pre nás ako rodičov znamená ? 

Ešte ani dnes neviem, aké budú mať moje deti leto, lebo vôbec nevieme čo bude a nebude dovolené a možné. V každom prípade sa budem snažiť o to, aby to leto deti strávili aj zmysluplnými a vzdelávacími aktivitami. Vzdelávanie sa dá robiť zábavne, interaktívne  a s radosťou a dokonca aj v online prevedení. Nedevedela som si predstaviť prvú online hodinu klavíru a ani online hodinu tanca či matematiky ….a dnes je to samozrejmosť a moje deti sú spokojné a napredujú. Ušetrili sme čas neustálym presunom z miesta na miesto a máme viac času na iné veci. Footbal online môj syn z duše neznášal, ale preklenuli sme to a vieme, že toto je dočasné riešenie pre neho a veríme, že čoskoro bude opať na zelenom trávniku. Nová realita vyžaduje nový prístup nás rodičov a citlivú spoluprácu a trpezlivosť s našimi deťmi. Toto leto bude určite iné ako tie predtým a aj naše deti ho  budú tráviť  možno po novom. Skúsme to. 

Luba Fabryova, www.safaricamp.sk

Chceme podporiť deti v angličtine počas leta. Náš anglický program je zábavné vzdelávanie pre malých aj veľkých. Nezávazná registrácia na letný anglický tábor, Safaricamp, pokračuje bez poplatkov a záloh v 4 lokalitách a termínoch TU

Learn English all year long with Safaricamp.Enjoy.Learn.Grow.

Komentáre